Takaisin ajankohtaisiin
31.3.2025 | Hyvinvointi

Välittämisen SM-kisat on uusi innovaatio, joka luo paikallista ja kansallista välittämisen kulttuuria sekä innostaa ihmisiä kohtaamaan ja ilahduttamaan lähimmäisiään. Ensimmäisiin kisoihin voi kisakautena 1.4.–31.5.2025 osallistua 53 paikkakunnalla Sodankylästä Hankoon.

Uusi innovaatio on vastavoima yksinäisyydelle, polarisaatiolle ja luontokadolle. Välittämisen SM-kisat on tarpeellinen toimintamuoto, joka edistää ihmisten ja luonnon hyvinvointia, yhteisöllisyyttä sekä eri toimijoiden yhteistyötä uudella tavalla.

”Kilpailuhenkisenä kansana suomalaisilla on nyt erinomainen mahdollisuus välittää kilpaa sekä samalla näyttää maailmalle, että meillä myötätunto on vielä arvossaan ja välittäminen trendikästä”, kertoo kisoja organisoivan yhdistyksen, Välittämisen kansanliike ry:n puheenjohtaja ja kisapäällikkö Eero Väisänen.

Osallistu Kauniaisten kisakeikkoihin!

Ilmoittaudu mukaan sillä myös välittävin kunta palkitaan! Kutsumme nyt kansalaisia, yritysten ja yhteisöjen henkilöstöä, oppilaitoksia, harrastusporukoita ja perheitä kokoamaan joukkueita Välittämisen SM-kisoihin. Joukkueen minimikoko on kolme jäsentä. Yksittäiset kansalaiset ovat myös tervetulleita ilmoittautumaan kisakeikoille. Parhaat joukkueet ja eniten joukkuepisteitä kerännyt kunta palkitaan.

Järjestämme rollaattoriralli-kisakeikan 27.5. klo 12–15:

27.5. klo 12–15: Rollaattoriralli

Tule mukaan tekemään ja viettämään ihana kevätpäivä ikäihmisten kanssa. Kisakeikalla on tarkoitus viettää kaunis keväinen päivä yhdessä iäkkäiden kotona asuvien liikuntarajoitteisten asukkaiden kanssa Thurmanin puistossa. Ohjelmassa ulkoilua, mukavaa yhdessäoloa ja päätöskahvit Villa Apollossa. Tule avuksi pyörätuolia tai rollaattoria apuvälineenä käyttävälle iäkkäälle. Riksapyörä on myös mukana tapahtumassa. Sateen sattuessa, tapahtuman toteutus siirtyy sisätiloihin Villa Bredan palvelukeskukseen. Lisätietoa Helena Pirvola-Nykänen 050 555 6252.

Vapaaehtoisten määrä enintään viisi ihmistä.
Ilmoittaudu mukaan!

Granin Lähiapy ry järjestää myös kisakeikkoja:

Keskiviikkoisin klo 13–15 ja torstaisin klo 14–15.30: Seniori-Olohuone -toiminta

Yhdessäoloa ja ajan antamista ikääntyneelle. Tärkeintä, mitä osallistuvilta vapaaehtoisilta odotetaan, on läsnäolo. Seniori-Olohuone -toiminnassa kahvitellaan, tavataan ikäihmisiä ja heidän naapureitaan, pidetään yllä ihmissuhteita ja luodaan uusia naapurisuhteita. Ohjelma järjestetään asukkaiden toiveista; se voi olla pääsiäis-, ystävänpäivä- ja joulukorttien tekoa, heijastimien askartelua tai vaikka esitelmöintiä eri teemoista.

Maanantaisin ja torstaisin klo 17.30–18: Suomen kielen kursseja maahanmuuttajille

Tule mukaan auttamaan maahanmuuttajaa kielen oppimisessa! Vapaaehtoisemme pitävät aloituskursseja Toisto-menetelmällä ja kahta eritasoista keskustelukurssia viikoittain maahanmuuttajille.

Keskiviikkoisin klo 18–19: Line Dance-tanssitunti

Liike on lääke. Tule mukaan tanssittamaan senioreita kanssamme. Vapaaehtoiset osallistuvat tanssituntien ohjaamiseen.

Ajankohta sovittavissa: Asiointi- ja ulkoiluapu seniorille

Tule mukaan asiointi- ja ulkoiluavuksi ikääntyneille. Vapaaehtoisemme käyttävät senioreita ulkona sopimuksen mukaan ja menevät tarvittaessa heidän mukanaan lääkäri-, laboratorio- ja kauppakäynneille.