Byggandet av en gång- och cykeltrafikled invid kustbanan finns inkluderat i projektet för Esbo stadsbana. Leden sträcker sig från Alberga genom Grankulla till Esbo centrum. Förbindelsen gagnar förutom cyklister också fotgägare.

I Grankulla anknyter leden till det befintliga nätverket av cykel- och gångleder. Nya förbindelser byggs blan annat mellan den nya tunneln vid Bolagsvägen och Björkgård. Grankulla får också två nya övergångar.

Arbetet torde pågå från vintern 2024 till sommaren 2028. Den väg som senare blir Kustbansbanan kommer under byggtiden att användas som väg till byggplatserna. Efter att järnvägen blivit färdig beläggs banan och färdigställs, så att den kan användas av invånare och andra som rör sig i trafiken.